Chlum u Třeboně

Krásná jihočeská obec v okrese Jindřichův Hradec. Nachází se u hranic s Rakouskem. Přímo v centru obce leží veliký rekreační rybník Hejtman. Pod hrází tohoto rybníka se rozkládá nádherný park protknutý říčkou - Kostěnickým potokem, který se o pár kilometrů dále vlévá do známé, vodácky vyznávané řeky Lužnice. V parku, kousek od hráze je zámeček - bývalé letní sídlo Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Žofie hraběnky Chotkové.

 

 

 

 

 

Písčité dno rybníka Hejtmanu, i nad ním ležícího Staňkovského rybníka, je jako stvořené pro koupání a vodní sporty. V areálu plovárny na Hejtmanu je v sezóně v provozu obří vodní tobogán a pro malé děti vodní hrad. Samozřejmostí jsou půjčovny loděk, jízdních kol, vyhlídkové jízdy motorovým člunem a další atrakce zpříjemňující návštěvníkům  letní pobyt. Oblast Chlumska je přímo rájem sportovních rybářů. Kromě rybářského revíru Hejtman- Staňkovský (cca 300 ha) patřícímu Rybářství Třeboň a.s. jsou v blízkém okolí i revíry ČRS - Lužnice a zatopené pískovny.

 

 

 

 

V okolí Chlumu u Třeboně je překrásná, členitá příroda, kde se střídají hluboké lesy a rybníky. V poslední době zde byla vybudována síť cykloturistických tras. Na sklonku léta a na podzim je zde obrovské vyžití houbařů. Pro výlety do RAKOUSKA slouží 4 km vzdálený hraniční přechod pro pěší a cyklisty, pro automobily přechod Halámky (cca 20 km).